Past Presidents

This page contains a list of CFDA Past Presidents
from 1903 until the present.

The * represents a deceased member.

  • 1903 H.C. Bunker, San Francisco*
  • 1905 S.A. White, San Francisco*
  • 1906 M.A. Breese, Los Angeles*
  • 1907 George W. Lunt, San Francisco*
  • 1908 W.L. Woodrow, San Jose*
  • 1909 Fred E. Pierce, Los Angeles*
  • 1910 B.C. Wallace, Stockton*
  • 1911 P.J. O’Conner, Los Angeles*
  • 1912 F.J. Monahan, San Francisco*
  • 1913 Charles Burden, Sonora*
  • 1914 Kenyon Warren, Pasadena*
  • 1915 C.H. Wever, Alameda*
  • 1916 J.K. Kelly, Marysville*
  • 1917 C.H.J. Truman, Oakland*
  • 1918 C.N. Cooper, Oakland*
  • 1919 Frank Welti, Santa Rosa*
  • 1920 T. Frank Bevan, Marysville*
  • 1921 Charles McDermott, Santa Barbara*
  • 1922 J.D. Stephens, Fresno*
  • 1923 J.M. Brunner, Los Angeles*
  • 1924 J.H. Lowman, Alameda*
  • 1925 Dan W. Gray, San Jose*
  • 1926 C.R. Lamb, Pasadena*
  • 1927 Lawson R. Utter, Los Angeles*
  • 1928 Eugene L. Webber, Napa*
  • 1929 L.H. Wessendorf, Santa Cruz*
  • 1930 Arthur E. Cresse, Los Angeles*
  • 1931 Frank M. Dickey, Vallejo*
  • 1932 J. Bruce Payne, Bakersfield*
  • 1933 Archie F. O’Leary, Sebastopol*
  • 1935 John W. Eberle, Pasadena*
  • 1936 Walter F. Flierl, Hayward*
  • 1937 C.C. DeYoung, Stockton*
  • 1938 Leon Utter, Alhambra*
  • 1939 Louis Felder, San Francisco*
  • 1940 Roy Brooks, Visalia*
  • 1941 T. Clyde Drennan, Oakland*
  • 1942 Maynard Turner, Alhambra*
  • 1943 Donald B. Welch, Santa Barbara*
  • 1944 Warren C. Tinkler, Fresno*
  • 1945 Julius H. Kraft, Woodland*
  • 1946 B.W. Bonham, San Diego*
  • 1947 Ben E.H. Warren, Stockton*
  • 1948 W. Wylie Brown, Los Angeles*
  • 1949 Frank J. Keaton, San Rafael*
  • 1950 Hamilton J. Stevens, Pasadena*
  • 1951 Daniel J. O’Hara, Jr., San Francisco*
  • 1952 A.D. Bennett, Bakersfield*
  • 1953 Lloyd H. Truman, Nevada City*
  • 1954 Harry Groman, Los Angeles*
  • 1955 Burwell W. Ullrey, Yuba City*
  • 1956 Clarence C. Pierce, Santa Monica*
  • 1957 Daniel J. O’Connell, San Mateo*
  • 1958 Lewis E. Franklin, Modesto*
  • 1959 George T. Callanan, Hollywood*
  • 1960 Stanley L. Lance, Santa Rosa*
  • 1961 George B. Honold, Garden Grove*
  • 1962 C. Emory Taylor, Martinez*
  • 1963 Virgil B. Kingsley, Santa Monica*
  • 1964 L. L. Minor, Lakewood*
  • 1965 Newman E. Draper, Ontario*
  • 1966 John H. Evans, Patterson*
  • 1967 Virgil L. Payton, Oxnard*
  • 1968 Shirley H. Brattin, Grass Valley*
  • 1969 Kelly W. Fussell, Santa Ana
  • 1970 Louis Duranti, San Mateo
  • 1971 Howard J. Coffey, Whittier*
  • 1972 Charles O. Wallin, Sanger*
  • 1973 Darrell E. Ward, Huntington Beach*
  • 1974 C. James Mehl, Watsonville*
  • 1975 Charles L. Robins, San Diego*
  • 1976 C.K. DeYoung, Stockton
  • 1977 C. Raymond Kirk, Los Angeles*
  • 1978 Herbert F. Suhr, San Francisco*
  • 1979 John F. Murphy, Lancaster*
  • 1980 Bruce J. Hotchkiss, Tracy
  • 1981 Stephen L. Schacht, Anaheim
  • 1982 Walter R. Eversole, Ukiah
  • 1983 Ronald T. White, Azusa
  • 1984 Vincent T. Thompson, Sacramento*
  • 1985 Carol D. Weddle, Brea*
  • 1986 Burwell L. Ullrey, Yuba City
  • 1987 Charles L. Anspach, Jr., Bakersfield*
  • 1988 Patricia D. Daniels, Santa Rosa
  • 1989 Irving Glasband, Los Angeles*
  • 1990 Frederick Newton, Chico
  • 1991 Rudy Simone, North Hollywood*
  • 1992 Norman Davis, Watsonville
  • 1993 James Draper, Ontario
  • 1994 Michael Moreland, Eureka
  • 1995 Ronald Day, Hermosa Beach
  • 1996 John Machado, Hayward
  • 1997 Gerard J. McNearney, Colton*
  • 1998 Mark E. Kuhn, Patterson
  • 1999 Ron Roy, Irvine*
  • 2000 Charles Wallin, Sanger
  • 2001 Les Peters, Shafter
  • 2002 George Prather, Sacramento
  • 2003 Barry Berlin, Los Angeles*
  • 2004 Dick Fallbeck, Woodland*
  • 2005 Jill Glasband, Los Angeles
  • 2006 Scott Pennington, Antioch
  • 2007 Todd Beckley, Inglewood
  • 2008 Rosa Montgomery, Oakland
  • 2009 Merrill Mefford, Whittier
  • 2010 Vic Savino, San Jose
  • 2011 Richard Jungas, Escondido
  • 2012 Damon Ullrey, Yuba City
  • 2013 Rick Gutierrez, Los Angeles
  • 2014 Jack Jensen, Colma
  • 2015 Skipper Ragsdale, San Diego
  • 2016 Dennis Steiner, Danville
  • 2017 Kathleen McLaughlin, Gardena